Kripto Paralar ve Özellikleri

Kripto Paralar ve Özellikleri
0

Piyasada alım satım yapılan 1000 den fazla coin ve token vardır. Bu coinlerin çoğu yüksek işlem hacmine bir alanda faaliyet gösteren coinlerdir. Bunların ilk sırasında Bitcoin gelmiştir. İlk çıkan coin olması ve madencilik kolaylıkla yapıldığı için en yüksek değere sahip coindir. Diğer coinler Bitcoin rakip olmak için ve alternatif olarak ortaya çıkmışlardır. Bu fiyat artışlarının önüne Devletlerin getirdiği yasaklar ve kısıtlamalar ile fiyat istenen seviyelere çıkmakta zorluk yaşıyor. Bu ülkelerin başında Çin ve Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir. Şimdi bu coinleri özelliklerini yakından inceleyelim.

altcoin
Kripto Paralar ve Özellikleri 2

Ripple (XRP)

2012 yılında piyasaya sürülen Ripple, bir ödeme sistemi, havale ağı ve döviz borsası olarak geliştirilmiştir.

Ripple, açık kaynak internet protokolü ile dağıtılmakta ve ücretsiz, hızlı ve güvenilir bir küresel para aktarımını amaçlamaktadır.

Ethereum

2013 yılında tanıtılan Ethereum, blok zincir teknolojisi üzerine kurulu açık yazılım platformunda geliştirilmiştir.

Diğer kripto para birimlerinden farklı olarak, yazılımcıların akıllı sözleşmeleri çalıştırması için merkezileştirilmemiş uygulamalar oluşturmalarına imkan sağlamaktadır.

Stellar

Bitcoin ve diğer ağların aksine Stellar, geleneksel bankacılık sisteminin yerine geçmek yerine onları geliştirmeyi hedeflemektedir.

Litecoin

2011 yılında geliştirilen eşler arası kripto para birimi olan Litecoin’in transferi açık kaynak şifreleme protokolünü temel almakta ve herhangi bir merkezi otorite tarafından düzenlenmemektedir.

Bu alanda faaliyet gösteren birçok coin ve farklı alanlara hizmet eden coinler mevcuttur. Bu yazımızda sizler için 4 coin inceledik bir sonraki yazımızda farklı coinler ile kripto para borsasını yakından takip edeceğiz.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap