Sony PlayStation 5 Özellikleri, Oyunları, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Sony PlayStation 5 Özellikleri, Oyunları, Çıkış Tarihi ve Fiyatı
3

Oyunları konsoldan oynamayı sevenlerin 7 yıldır beklediği PlayStation 5 (PS5) sonunda gece yapılan lansman ile ortaya çıktı. İşte karşınızda tasarımı ile dikkatleri üstüne çeken PS5 özellikleri, oyunları, çıkış tarihi ve fiyatı…

Oyuncuların merakla beklediği yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 (PS5) sonunda tanıtıldı. 2013 yılında çıkardığı PS4 ve 2016 yılında çıkardığı PS4 Pro modellerinden sonra 2020 yılında 5. nesil oyun konsolu PS5 çıkarıldı. PlayStation 5 hem özellikleri hem tasarımı ile insanların ilgisini çekmeyi başardı.

PlayStation 5 İki Versiyonu Bulunuyor

PS5 bu sefer iki versiyon ile tanıtıldı. Bunlardan ilki fiziksel oyun disklerinin takılabilidiği standart versiyon diğeri ise disk girişi olmayan ve oyunların internet üzerinden oynanabildiği PlayStation 5 Dijital (PlayStation 5 Digital Edition) versiyonu.

PlayStation 5 (PS5) Özellikleri

Özelliklerine bakacak olursak 8 çekirdek 3.5 GHz hıza sahip AMD Zen 2 işlemciden güç alıyor. Grafik işlemcisi yine AMD’nin RDNA 2 mimarisine sahip. 8K çözünürlüğe sahip olan PS5 16 GB GDDR6 RAM ve 825 GB SSD dahili depolama birimi yer alıyor.

Ekstra depolama için NVMe SSD yuvasına ve ekstra USB porta sahip. Tanıtımda belirtilen diğer bir özellik ise PS4’te 1GB/20 Saniye ön yükleme bulunuyorken yeni nesilde 2GB/0.27 Saniye veri yükleme hızına sahip.

PlayStation 5 ses özellikleri bakımından yeni motordan biri olan Tempest Engine ile çok daha zengin ve doğal seslerin üretilmesini sağlıyor. Ayrıca Geometry Engine ile geliştiricilerin daha fazla üçgen kaydırmasına olanak sağlıyor.

DualShock Yerini DualSense Aldı

PlayStation klasik haline gelen oyun kontrolörü DualShock yerine DualSense geldi. Sony bu yeni oyun kumandasını ilk olarak Nisan ayında tanıtmıştı ve bu kumanda dahili mikrofon, hassas tepkiler, hareket sensörü ve ergonomik tasarıma sahipti.

PS5 Oyunları

Yeni gelecek PS için oyuncuların merak ettiği şeylerden biri de bu yeni konsolun hangi oyunları destekleyeceğiydi. Sony’den gelen bilgilere göre 4 binden fazla PS4 oyunu PS5 ile oynanabilecek.

PlayStation 5 ilk çıkacak oyunları:

Grand Theft Auto V (2021), Gran Turismo 7, Spider-Man: Miles Morales (2020), Project Athia, Ratchet & Clank: Rift Apart, Returnal, Stray, Bugsnax (2020), NBA 2K21 (2020), Deathloop, Demon’s Souls, GhostWire: Tokyo, Godfall, Horizon Forbidden West, Goodbye Volcano High, Hitman III (2021), Pragmata, Resident Evil VIII (2021),Solar Ash (2021)…

PS5 Çıkış Tarihi

Sony yeni nesil PlayStation tanıtımında ne zaman satışa çıkacağı ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Fakat daha önce yaptığı açıklamaya göre PlayStation 5 çıkış tarihi olarak 2020 yılının son çeyreği olarak söylenmişti.

PS5 Fiyatı

Tasarım olarak özellik olarak tamam çok güzel ama tabi bunun birde fiyat tarafı var. Lansmanda resmi olarak PlayStation 5 fiyatı duyurulmadı fakat bazı haberlere göre satış fiyatının 499 dolardan başlayacağı söyleniyor.

Bu fiyat Amerika için gerçekten çok iyi bir fiyat fakat bildiğiniz gibi ülkemizde Nisan ayında yapılan düzenlemeye göre oyun konsollarına %50 gümrük vergisi getirildi. Böylece aldığımız oyun konsollarına %20 ÖTV ve %18 KDV ye ek olarak %50 gümrük vergisi eklenmiş oldu.

Ancak şunu da belirtmekte fayda var; Türkiye’de oyun konsolları için 18 Nisan 2020 tarihinden itibaren yüzde 50 olarak uygulanan gümrük vergisi 1 Ekim 2020’den sonra ise yüzde 20 olacak. Diğer bir deyişle eğer yeni bir düzenleme yapılmazsa, satışa çıktığı tarihte PS5’ten yüzde 20’lik ÖTV ve yüzde 18’lik KDV’nin yanında yüzde 20’lik gümrük vergisi alınacak. PlayStation 5 (PS5) satış fiyatı dolar olarak 790 USD gibi bir fiyata Türk Lirası olarak şuan 5.400 TL gibi bir fiyata gelecek gibi gözüküyor. (Fiyat bilgisi Sony tarafından onaylanmış değildir, değişebilir)

İlginizi Çekebilir:

En İyi ve Ucuz Taşınabilir HardDisk Fiyatları

En İyi ve Pahalı Kulak Üstü Kulaklık Modelleri

En İyi ve Ucuz Oyuncu Koltuğu Öneri Listesi

İnstagram hesabımızdan bizi takip etmek için tıklayınız.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.